Komisja konkursowa

Skład jury konkursowego oceniającego prace w ramach konkursu na „Szopkę Bożonarodzeniową z Lubelszczyzny”, realizowanego przez Teatr Osterwy, będzie wyglądał następująco:

  • Redbad Klynstra, Dyrektor Teatru Osterwy
  • Dorota Mościbrodzka, Przedstawiciel Biblioteki Łopacińskiego
  • Profesor Jan Adamowski
  • Dr Habilitowany Jarosław Cymerman
  • Dr Katarzyna Kraczoń

Redbad Klynstra-Komarnicki – polski aktor i reżyser pochodzenia holenderskiego, na stałe związany z Polską. W 1994 roku ukończył wydział aktorski na PWST w Warszawie. Odtwórca głównej roli w głośny filmie „Gry uliczne” Krzysztofa Krauze (1996). W latach 1994-2020 występował w Teatrze Studio, następnie w latach 2001-2006 aktor Teatru Rozmaitości. W 2008 roku członek zespołu Teatru Nowego Krzysztofa Warlikowskiego. Od 2020 roku pełni obowiązki dyrektora Teatru im. J. Osterwy w Lublinie.

Sztuki w jego reżyserii wystawiane były m.in. w Teatrze Słowackiego w Krakowie, Teatrze Syrena, Teatrze Praga. Pomysłodawca oraz organizator Festiwalu kultury polskiej i holenderskiej „O holender”. Od 2014 r. jest dyrektorem artystycznym festiwalu Nowe Epifanie/Gorzkie Żale, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Profesor dr hab. Jan Adamowski jest wybitnym językoznawcą, folklorystą i badaczem kultury, od początku kariery naukowej związanym z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1982 roku obronił doktorat na podstawie pracy Procesy modernizacyjne w języku polskiego folkloru wierszowanego, a habilitację uzyskał w 2000 roku za monografię Kategoria przestrzeni w folklorze. Studium etnolingwistyczne. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymał w 2016 roku.

Specjalizuje się w etnolingwistyce, komunikacji niewerbalnej, kulturze tradycyjnej i badaniach pogranicza kulturowego. Jest założycielem i wieloletnim dyrektorem Instytutu Kulturoznawstwa UMCS oraz organizatorem studiów kulturoznawczych na wszystkich stopniach.

Profesor Adamowski przewodniczy wielu gremiom, m.in. jury Nagrody im. Oskara Kolberga i Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, oraz zasiada w Komitecie Nauk o Kulturze PAN i Komitecie Nauk Etnologicznych PAN. Laureat prestiżowych nagród, w tym złotego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrody im. Oskara Kolberga.

Katarzyna Kraczoń – doktor nauk humanistycznych, filolog i kulturoznawca. Adiunkt w Instytucie Historii (Zakład Kulturoznawstwa) Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2008 roku pracuje w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Lublinie. Jest koordynatorem i pomysłodawcą projektu edukacyjnego „Akademia Sztuki Ludowej”, redaktorem serii wydawniczej „Elementarz Sztuki Ludowej” oraz sekretarzem redakcji czasopisma „Twórczość Ludowa”. Kuratorka wystaw w Galerii Sztuki STL, pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Ludowej „Narracje i interpretacje ludowe”, jurorka w konkursach na sztukę ludową. Autorka wielu opracowań naukowych z zakresu sztuki ludowej oraz polskiej obrzędowości dorocznej i rodzinnej. W swojej pracy skupia się na wyszukiwaniu w sztuce ludowej tego, co ukryte i zapomniane, zwracając uwagę na jej podmiotowy charakter oraz pokazując, jak ważna w procesie twórczym jest postać artysty ludowego. Za swoją pracę na rzecz upowszechniania kultury otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medal Prezydenta Miasta Lublina. Email: k_bednarz@vp.pl

Dr hab. Jarosław Cymerman – teatrolog, literaturoznawca, adiunkt w Katedrze Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Kierownik Muzeum Literackiego w Lublinie (Oddział Muzeum Lubelskiego). Jego badania koncentrują się na historii teatru, szczególnie teatru lubelskiego, dramaturgii XIX i XX wieku oraz twórczości Józefa Czechowicza. Jest współredaktorem krytycznej edycji Utworów dramatycznych Józefa Czechowicza oraz monografii Muzyczność w dramacie i teatrze. Cymerman jest również autorem książek, w tym Sezony pierwsze i ostatnie. Teatr Miejski w Lublinie w latach 1944-1949 oraz Scena Lublin. Współpracuje z miesięcznikiem Teatr i kwartalnikiem Akcent, a także jest członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. Jego dorobek obejmuje liczne edycje tekstów oraz prace redakcyjne, m.in. antologie poetyckie i prace dotyczące dramatu poetyckiego XX wieku.

Back to top button
Skip to content